…påverka det Sverige?

Sverige är inte längre det fria och oberoende land det varit – vi är inte självförsörjande. Detta gäller förutom livsmedel mm också vårt behov energi.
Vår kärnkraftverk skrotas, vår oljereserver är minimerade.
Vi direkt-importerar delar av vårt energibehov, i form av el, från ex. Tyskland. Om gasen stängs till EU, ökar kravet på EUs länder att “behålla” den enerig de själva förmår producera – och vintern närmar sig.
Redan har varnats för att kommande vinter kan bli problematisk för Sveriges vid kommande – detta utan hänsyn taget till att gasleverans till EU dessutom evtenuellt kan strypas.
Det finns alltså anledninga att om möjligt göra vad vi kan för att vara inställda på att vi kanske vissa delar/timmar av dygnet tvingas leva utan el.
Att ha ljus, tändstickor och varma filtar hemma är basalt. Om krisen kommer, töms våra affärer snabbt på dessa varor.
OBS! Holger Nilssons väckelsepredikan under temat svåra tider är censurerat!
https://bit.ly/3CCFb3X
Man kan titta på predikan under kanalen Odyssé! Läs vad Holger skriver i beskrivningsfältet!
Guds frid
Biden har talat om Dark Winter och build better back! Var och en kan ju fundera på vad han menar med det! Utan tvekan bör svenska folket ha dessa saker hemma som du nämnde Bertil! Men det räcker inte med det! Se till att ha flera dunkar med vatten fyllda, burkmat, havregryn, skorpor, knäckebröd och pasta och investera i ett spritkök! Slåss energiförsörjningen ut helt och hållet blir värmen inomhus ganska så snabbt bara 10 grader såvida man inte har vedkamin! 10 grader varmt inomhus trots filtar gör människan sjuk!
Jag råder att redan nu investera i en fotogenvärmekamin för er som inte har vedkamin! Det går också bra med gas men priset på gas kommer säkert stiga kraftigt om gränskonflikten urartar fullständigt mellan Polen och Belarus! Ryssland har samtidigt 100 000 soldater vid Ukrainas östra gräns! Det är stor sannolikhet att Ryssland kommer att försöka ockupera östra Ukraina innan Ukraina kommer med i Nato vilket kommer att öka energipriserna avsevärt! Bröder och systrar! Förbered er förutom andligt även mentalt och praktiskt för den tid som är och för den svåra tid som kommer!
Guds frid