Förhandlingsläge?

Se vilken kärlek Fadern har skänkt oss: att vi får kallas Guds barn! /1 Joh 3:1

Jag fick vid flera löneförhandlingar föra arbetskamraternas talan, på företag jag jobbade. Då gällde att förstå förhandlingsläget. Var det gott om jobb? Hade företaget träffat större avtal med kunder, eller var förhandlingen överskuggade av uppsägningshot pga arbetsbrist.

När det gäller vår möjlighet att finna nåd och få kalla oss Guds barn, äger vi inget förhandlingsutrymme, allt bygger på Guds kärlek. Att komma till Gud och förhandla är omöjligt. Om man tror sig kunna göra det, har man ännu inte förstått sin situation. Först när man förstår att se sig själv som den man är – totalt förlorad – kan man bli frälst.

Hur kommer det sig då att vi så lätt börjar förhandla med Gud och Bibeln, när det sedan gäller vår efterföljelse?

Jag skriver inte om perfektion, om att göra misstag. Nej jag skriver om att medvetet förhandla med vad Han lärt oss. Guds Ord måste få tala. Det markerar en gräns mellan rätt och fel.

Vi kan inte följa Jesus genom att balanser på gränsen.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *