Hela vägen

De gick då in i graven och såg en ung man sitta på höger sida, klädd i en lång vit dräkt, och de blev förskräckta. Men han sade till dem: ”Var inte förskräckta! Ni söker Jesus från Nasaret, den korsfäste. Han har uppstått, han är inte här! /Mark 15:5-6

Var och när söker du – och kanske tycker dig ana – Gud och Jesus Kristus? Är det vi ljuständningen vid någons grav? Är det vi någons begravning, eller vid minnet av någon nära och kär som du mist?

Det är inte fel med dessa reflektioner, men vart leder de dig? Blir Jesus levande för dig i ditt liv här och nu, eller förblir Han bara en religiös ikon, en temporär tröst?

Vi har den gångna helgen firat ”Alla Helgons dag”. Kanske har den väckt känslor, frågor och ett flyktigt hopp. Ta vara på detta. Sopa det under under mattan. Ta tag i dina frågor och funderingar!

Jesus är inte bara tillfällig religiös tröst, vid en grav. Han är här och nu och vill vara med i ditt liv – alltid, fullt ut och hela vägen!

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *