Hyschar vi åt Jesus?

Nikodemus sa: ”Rabbi, vi vet att du är en lärare som kommer från Gud. Ingen kan göra de tecken som du gör om inte Gud är med honom.” / Joh 3:2

Orden ”vi vet” har jag ofta läst, utan att reagera, idag föddes en fråga: Vilka är ”vi” och vad ”vet” vi?

Jag är övertygad om att Nikodemus inte bara framförde sin egen undran, utan i hans fråga, låg mångas erkännande och fråga: ”Vi vet att du är från Gud! Vi vet att ingen kan göra det du gör om inte Gud är med dig!” Underförstått: ”Vad skall vi göra med dig och det du säger?”

Ur ett mänskligt perspektiv blir det alltså mycket märkligt det som sedan sker, när de judiska ledarna dömer och korsfäster Jesus. De vet, men vägrar rätta sig efter det.

Hur är det med oss idag? Påstår vi att Jesus är från Gud och att det Han säger är från Gud, samtidigt som vi hyschar åt Honom och tonar ned det?

Jesus säger: ”Lär dem att hålla allt som jag befallt er.” / Matt 28:20

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *