”Ur molnet hördes en röst: ”Han är min Son, den Utvalde. Lyssna till honom!”” / Luk 9:35 (Gud talare om Jesus.)
”Han ska förhärliga mig, för han ska ta av det som är mitt och förkunna för er.” / Joh 16:14 (Jesus talar om Anden.)
Vad styr våra liv?
Är det media, vad makterna bakom media vill? Är det samhällsopinionen och det allmänna tyckandet, dvs politisk korrekthet? Eller är det Guds Ord?
Jesus Kristus talar i evangelierna alltid vad Fadern bjuder Honom att tala. Fadern ger Jesus full auktoritet och säger: ”Lyssna till Jesus!” När Jesus lämnar jorden överlämnar Han till Anden, att fortsätta vara Hans röst – som ju är Faderns röst och meddelar Faderns vilja.
I evangelierna har vi Jesu Kristi ord bevarade för att ”lyssna” till. I vårt inre får vi ha Andens röst att lyssna till. Andens röst är alltid samstämmig med Jesu Kristi Ord. Om rösten vi hör, inte följer Jesu Ord, utan talar mot vad Jesus sagt, då är det inte Andens röst vi hör.
Välj rätt auktoritet för ditt liv!
