Luk 16: 19-31, är Jesu berättelse om Lasarus och den rike mannen. Den är otvetydig i att livet efter detta har två anhalter, en plågsam och en vilsam. Två platser, dit människor förs i inväntan på den slutliga domen.
Vers 31 handlar inte om just detta, men är inte desto mindre viktig:
Abraham sade till honom: ”Lyssnar de inte till Mose och profeterna, så låter de sig inte övertygas ens om någon uppstår från de döda.”
Orden lyssnar och övertygas är viktiga, när det gäller att tro. En övertygelse till tro växer fram genom bl.a. lyssnandet. Lyssna kan man göra på direkt tilltal – predikan och vittnesbörd – men också indirekt genom att lyssna till det man läser. Lyssna är ett starkare ord än att höra, lyssna innebär att ta in och ta till sig det man hör och läser.
Vill du tro, eller vill du stärka din tro: Lyssna då till Guds Ord! Låt inte din Bibel ligga och bli dammig – läs den.
För ”Guds ord är levande och verksamt.” skriver Hebreerbrevet författare (4:12). Guds Ord har kraft som påverkar och öppnar för Anden att föda liv. Börja därför läsa Bibeln redan idag – om du vill tro.
