Öppna ögonen – förstå frälsningen

När Gud räcker dig de tio budorden, gör Han det inte för att Han är din motståndare, för att få något att döma dig för. Han ger dem inte för att göra det besvärligt för dig. Han ger dem som som en hjälp att inse att du redan för länge sedan passerat en gräns, genom ditt handlande.

Du var skapad att vara Guds avbild. Men gång på gång har du gjort uppror mot denna avsikt. När Han ger dig buden, gör Han det för att du skall se och förstå på vilket sätt du gjort det.

Men budorden behöver inte förbli det definitiva slutet, de är ögon öppnare, som vill få dig att söka Honom – medan du kan.

Du får nåd genom Hans Son, Jesus Kristus, när du tar emot Honom och Hans offer, när du av hjärtat tror och i handling bekänner:

”Jag vill ha Jesus Kristus som min Herre.”

Att förkasta Jesu Kristus leder inte till straff – du är ju redan dömd. Men att ta emot Honom, leder till befrielse.

Ljus

”Jag ber att era hjärtans ögon ska få ljus så att ni förstår vilket hopp han har kallat er till…” /Paulus

Låt oss alla säga Amen till denna bön! Och be att vi själva ser ljuset tydligt, så att andra genom oss också ser Honom tydligt – Han som säger:

”Jag är världens ljus. Den som följer mig ska inte vandra i mörkret utan ha livets ljus.” /Jesus Kristus

Ingen annan frälsare

Matt 24:4-8 Jesus svarade dem: ”Se till att ingen bedrar er. Många ska komma i mitt namn och säga: Jag är Messias, och de ska bedra många. Ni kommer att höra stridslarm och rykten om krig. Se då till att ni inte blir skrämda. Sådant måste hända, men det är ännu inte slutet. Folk ska resa sig mot folk och rike mot rike, och det ska bli svält och jordbävningar på många platser. Men allt detta är bara början på födslovåndorna.

2 Tess 2:3-4 Låt ingen bedra er på något sätt. Först måste avfallet komma och laglöshetens människa träda fram, fördärvets son, motståndaren som förhäver sig över allt som kallas gud eller heligt så att han sätter sig i Guds tempel och säger sig vara Gud.

Nu är det dags att påminna om dessa ord. Ingen världslig ledare är Frälsaren! Vi är varnade för blind beundran, bejakande och efterföljelse av vare sig Putin, Trump, Macron, Zelenskyj – påvar och biskopar eller någon annan.

Det finns aldeles för mycket förblindelse och blåögdhet, särsklit bland kristna i dag.

Förundrad

Matt 22:22 När de hörde detta blev de förundrade, och de lämnade honom och gick sin väg.

Vilket märkligt sätt att reagera! De religiösa och politiska ledarna hade tveklöst respekt för Jesus och de blev ofta förundrade över Hans agerande och svar.

Se på den lame mannen – Jesus förlät honom hans synder. Ett hädande, enligt de religiösa. Sjukdom var ett straff från Gud och kunde bara förlåtas av Gud. Men Jesus läser deras tankar och säger därför till mannen: ”Ta din säng och gå!” och de sker så.

De religiösa viste allt och Jesus bryter ner deras kunskap total. Samma sak hände, gång på gång: ”…de blev förundrade, och de lämnade honom och gick sin väg.”

Har du blivit förundrad över Jesus, men sedan bara gått din väg, utan att låta Hans beröring röra vid dig på djupet?

”Åh hur har det gått?”

I höjden räddarn vi ej hälsa,
ej gudar furstar stå oss bi.
Själva vilja vi oss frälsa
och samfälld skall vår räddning bli!

Så är det skrivet och så sjungs det i socialismen kampsång: ”I höjden räddarn vi ej hälsa… Själva vilja vi oss frälsa.” Åh hur har det gått?

Nej! Kärlek och omsorg, börjar inte med Gudlös politik. Sann kärlek och omsorg börjar med Gud, som är kärleken manifesterad och kärlekens nyskapande kraft.

Nej! Detta är inte ett slag mot socialismen, detta är ett slag mot all politik – från yttersta höger till yttersta vänster – som vänder Gud ryggen.

Ja! Det går att få ordning på Sverige – om Gud får bli huvudet och om Guds ordning får gälla. Ett sekulariserat land blir ett förlorat land. För kommunistiska och högernationalistiska länder går det snabbt utför, för ”landet lagom” tog det lite längre tid. 

Åh när Gud kastades ut, stod inte ondskan länge bredvid och rullade tummarna. Vi har ju själva sett – hur det gått!   

Vila

1 Mos 1:1-3 Så fullbordades himlen och jorden med hela sin härskara. På sjunde dagen hade Gud fullbordat sitt skapelseverk. Han vilade på sjunde dagen från hela det verk som han hade gjort. Gud välsignade den sjunde dagen och helgade den, ty på den dagen vilade han från allt sitt verk som han hade skapat och gjort.

Under sex dagar hade Gud arbetat med att skapa. Nu kommer den sjunde dagen och Gud, vilar. Han hämtar andan och ser på sitt verk. Kanske mediterade Han vidare över gårdagens sista iakttagelse: ”Gud såg på allt som han hade gjort, och se, det var mycket gott.”

Sex dagars arbete och en sjunde dags vila. Redan i begynnelsen slår Gud fast skapelsens rytm och helgar sjunde dagen. 

Vad betyder det att helga? Ordet kan tolkas och användas lite olika, men ordet kan betyda att något eller någon formas till Guds ära, formas enligt Guds vilja, ges till Gud.

Den sjunde dagen är en dag då vi av hjärtat – inte lagisk skenhelighet – släpper taget om vardagen och låter oss själva vila – i Hans närvaro.

Missar du festen?

Luk 14:17-20 När tiden för festen var inne, sände han sin tjänare för att säga till de inbjudna: Kom, nu är allt färdigt. Men alla började ursäkta sig. Den förste sade till honom: Jag har köpt en åker och måste gå ut och se den. Jag hoppas du ursäktar. En annan sade: Jag har köpt fem par oxar och ska ut och pröva dem. Jag hoppas du ursäktar. Ännu en annan sade: Jag har gift mig, så därför kan jag inte komma.

Vad var problemet? Var det vad de ägde eller gjorde i sak? Nej, men inbjudan till festen försummades. De skulle tackat ja och lagt det andra åt sidan, för en stund. Det var inte fel att köpa eller gifta sig – att leva… Men ordningen blev fel. 

Saker och agerande kan verka oskyldiga, ja verka riktiga och fromma, men ändå vara förödande. När det du gör stjäl tid för Jesus, missar du festen.

Ord – utan mellanhänder 

Joh 17:14-17 Jag har gett dem ditt ord, och världen har hatat dem, eftersom de inte är av världen, liksom inte heller jag är av världen. Jag ber inte att du skall ta dem ut ur världen utan att du skall bevara dem för det onda. De är inte av världen, liksom inte heller jag är av världen. Helga dem i sanningen, ditt ord är sanning.

”Jag har gett dem Ditt Ord… Ditt Ord är sanning.”

Hur du än vänder och vrider och försvarar din brist på tid för bibelläsning, är den tiden en av de viktigaste för din helgelse. Den tid då Fader Gud talar direkt till dig utan ”mellanhänder”.

Det finns mycket bra att lyssna till, se på och läs, via media typ Facebook och bloggar. Men den personliga läsningen av Gud Ordet, utgör grunden för att kunna pröva, ta till sig, eller förkasta det som förkunnas på dessa media.

Ta dig alltid tid för Ordet först!  

Inte förmer än Jesus

Matt 10:24-25 En lärjunge är inte förmer än sin lärare och en tjänare inte förmer än sin herre. Det är nog för lärjungen att det går med honom som med hans lärare, och för tjänaren att det går med honom som med hans herre.

Vill vi förstå orden och anamma dem? Eller vill vi se förbi dem – bläddra vidare? Vill vi ha Jesu kraft och se mirakler, höra hurrarop och bifall, men inte veta av lidandet? Detta är en allvarlig fråga. Vi måste pröva oss inför den och ta ställning NU: Är vi beredda?

Förlåtelse…

…är tveklöst Bibelns stora budskap och det bekräftas i Jesu Kristi försoningsdöd och uppståndelse – grunden för vår frälsning! Vår frälsning ligger inte i våra ständigt misslyckade försök till lagisk perfektion. Den ligger Guds förlåtelse.

Vårt mål är därför att själva leva efter denna förebild, att leva upp till orden i vår bön: ”Och förlåt oss våra skulder, liksom vi har förlåtit dem som står i skuld till oss.” (Matt 6:12)

Vi får inte sticka under stolen med att detta är en befallning – Matt 18:15-20. Vi får inte sopa slutorden i berättelsen om den obarmhärtige tjänaren under matta och tro att orden gäller andra. Nej den gäller just oss, som vill kalla oss ”Hans tjänare”.

Matt 18:32-35 ”Hela skulden efterskänkte jag dig, därför att du bad mig. Borde inte du också ha förbarmat dig över din medtjänare, liksom jag förbarmade mig över dig? Och i sin vrede överlämnade hans herre honom till fångvaktarna, tills han hade betalt allt vad han var skyldig. Så skall också min himmelske Fader göra med er, om ni inte var och en av hjärtat förlåter sin broder.”